Skočit na obsah Bechyně

Bechyně

Památky

Turistické informace

Zajímavosti

Penzion Golf
Cena od: 600 Kč os./noc
Penzion U Růže
Cena od: 300 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že vstupní branou do NP České Švýcarsko je malebná obec Hřensko? Můžete se odsud vydat na proslulou Pravčickou bránu, nebo si užít projížďku na loďkách mezi soutěskami řeky Kamenice.
Zámek Bechyně

Rozlehlý zámecký komplex, vztyčený na skále nad soutokem Lužnice a říčky Smutné, je výraznou dominantou města.

Stojí na místě královského gotického hradu ze 13. století. Na konci 15. a počátku 16. století, kdy byl hrad v majetku Šternberků, došlo k rozsáhlé přestavbě hradu, z níž se do dnešních dnů dochovala především unikátní síň sklenutá na střední pískovcový sloup v podobě kmene stromu s otesanými větvemi, dílo Wendela Rosskopfa, kameníka pražské hradní huti.

V roce 1569 se stal majitelem bechyňského panství a hradu známý jihočeský bohém Petr Vok z Rožmberka, za něhož došlo k dalším výrazným přestavbám hradu. Získal pro svůj projekt italského stavitele Baldassara Maggi z Arogna, pod jehož vedením došlo k přestavbě hradu na honosný renesanční zámek. Vnější plášť zámku byl zdoben sgrafitem, interiéry získaly bohatou štukatérskou a malířskou výzdobu, jejíž převážná část je dílem Gabriela de Blonde a Viléma a Bartoloměje Jelínkových. V prvním patře zámku byl zřízen honosný rožmberský sál, tzv. svatební síň Petra Voka, se zajímavými malířskými motivy (soudy Království českého, starozákonní výjevy apod.). V okolí zámku byla zřízena rozsáhlá zahrada.

Petr Vok se však touto rozsáhlou investicí, a především svým nákladným životním stylem, velmi zadlužil, a roku 1596 byl nucen Bechyni prodat. Ta se tím vrátila znovu do rukou Šternberků. V jejich majetku zůstal zámek až do roku 1761, kdy jej získal příbuzensky spjatý rodu Paarů. Ti vlastnili zámek až do roku 1948. Za jejich éry došlo k odstranění jižního křídla původního hradu a bývalé předhradí se proměnilo na romantický park, který nabízí nevšední pohledy do údolí řeky Lužnice a na část města.

Po revoluci byl zámek navrácen Patrům, v současné době jej spravuje akciová společnost Panství Bechyně, která zámek zpřístupnila veřejnosti. Při prohlídce interiérů jsou k vidění například již zmíněný stromový sál, západní zámecké křídlo zařízené ve stylu pánů ze Šternberka, Vokova ložnici s bohatou štukatérskou výzdobou, lovecký salon, zbrojnice atd.

Vedle samotného zámku lze v rámci zámeckého komplexu navštívit také Paarovskou jízdárnu z roku 1776 (současná novogotická podoba pochází z r. 1864), kde se v současné době konají kulturní akce; Muzeum Vladimíra Preclíka v bývalé zámecké sýpce, nebo Alšovu jihočeskou galerii v budově zámeckého pivovaru.

Otevírací doba zámku:

Červen Sobota a neděle 11, 13 a 15 hodin
Červenec a srpen Úterý až neděle 11, 12, 13, 14 a 15 hodin
Září Sobota a neděle 11, 13 a 15 hodin
Říjen
Každý pátek od 15h
Vstupenky k zakoupení v INFOCENTRU BECHYNĚ (nám.TGM) prohlídka se uskuteční pouze při min. počtu 20 lidí

Zámecký park je otevřen vždy půl hodiny před začátkem první prohlídky a zavírá se půl hodiny po skončení poslení prohlídky. Prohlídka trva 50 minut.

Prohlídky mimo sezonu
Prohlídky mimo sezónu jsou možné kdykoliv po předchozí domluvě. První možná prohlídka na objednávku může začít v 10:00 hodin. Poslední možná prohlídka začíná v 15:00 hodin. (Mimo uvedené časy příplatek 100%.) Minimální počet zájemců na prohlídku mimo sezónu je 20 osob.

Vstupné:

Snížené: 110,-Kč
Plné: 150,- Kč
Cizojazyčné AJ a NJ: 220,- Kč

Kontakt:

Panství Bechyně s.r.o.
Zámek 1
391 65 Bechyně
Česká republika

Telefon a fax: +420 603 419 590
Email: info@zamek-bechyne.cz